Szkoła Równych Szans
(wiecej)
LOGO
(wiecej)

Dęby Pamięci

Przed naszą szkołą rosną dwa DĘBY PAMIĘCI posadzone w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, przy których umieszczone są tablice upamiętniające dwóch oficerów polskich:

podpułkownika Alfreda Bartela i kapitana Aleksandra Marka Kowalskiego

podpułkownik Alfred Bartel

kapitan Aleksander Markek Kowalski


13 kwietnia 2010 roku w 70-tą rocznicę Mordu w Katyniuuroczystego odsłonięcia tablic pamiątkowych dokonały córki kapitana Aleksandra Marka Kowalskiego Panie: Hanna Kowalska-Grzebuła i Ewa Osiecka. Poświęcenia DĘBÓW PAMIĘCI i TABLIC UPAMIETNIAJACYCH OFICERÓW POLSKICH dokonał Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik.

Kiedy chór szkolny śpiewał: „Nasz wieczny Raj, jest takie miejsce, taki Kraj…” , wszyscy rozumieliśmy jak wiele zła dokonało się w tamtym czasie, jak smutna i tragiczna jest historia naszej Ojczyzny. Na twarzach osób zgromadzonych na uroczystości widać było autentyczne wzruszenie.

W obliczu wydarzeń z 10 kwietnia, program nabrał jeszcze innego, głębszego wymiaru. Towarzyszyła nam bowiem świadomość,   że prawda o zbrodni NKWD przez wiele lat była skrywana. Jeszcze 5 lat temu Parlament Europejski nie zgodził się na uczczenie pamięci Ofiar Katyńskich minutąciszy. A dziś…

W to kwietniowe popołudnie, w czwartym dniu żałoby narodowej, zaproszeni Goście, wśród których wymienić należy przede wszystkim córki kapitana Aleksandra Kowalskiego – Panią Ewę Osiecką i Panią Hannę Kowalską – Grzebułę, władze powiatu  ze Starostą Panem Maciejem Urmanowskim, władze Miasta i Gminy Radzymin z Burmistrzem Radzymina Zbigniewem Piotrowskim, przedstawicieli duchowieństwa, dyrektorów szkół i przedszkoli gminnych, przedstawicieli instytucji kulturalnych oraz nauczycieli i pracowników naszej szkoły, Rodziców i uczniów, wszyscy poczuliśmy się dumni z faktu, że JESTEŚMY POLAKAMI. Zaśpiewaliśmy wspólnie pieśń – „żeby Polska, była Polską…”.

Program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz przepiękna prezentacja multimedialna uzmysłowiły nam wszystkim, jak ważne, choć ulotne jak piórko,  jest życie każdego człowieka.

Uroczystość zakończyła się ułożeniem z płonących świec – KRZYŻAsymbolu poległych w Katyniu, ale i tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

O podniosłości i wzruszeniu jakie towarzyszyły gościom obecnym na uroczystości świadczą liczne i niezwykle poruszające wpisy do kroniki szkolnej.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Córkami kapitana Aleksandra Marka Kowalskiego. Właściwie łączy nas  już szczera przyjaźń.                

W rocznicę odsłonięcia tablic upamiętniających Naszych Bohaterów Panie odwiedziły szkołę, a po wizycie przysłały wzruszający, ciepły list.

Nasze Dęby Pamięci rosną, a przy tablicach palą się znicze. W ten sposób oddajemy hołd Ofiarom, których imiona noszą nasze drzewka.

<<   Sierpień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                   1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA