Szkoła Równych Szans
(wiecej)
LOGO
(wiecej)

Gimnazjalne projekty edukacyjne

     Zgodnie z przepisami prawa oświatowego uczniowie gimnazjum mają obowiązek przystąpienia do realizacji projektu edukacyjnego. Udział ucznia w projekcie jest odnotowywany na świadectwie ukończenia gimnazjum.

Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.
Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania:

-wybranie tematu projektu edukacyjnego;

-określenie celów projektu edukacyjnego i zaplanowanie etapów jego realizacji;

-wyznaczenie terminów i sposobów konsultacji z nauczycielem – opiekunem;

-wykonanie zaplanowanych działań;

-publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.


 

 Projekt edukacyjny klas drugich gimnazjum rok szkolny 2016/2017.

"Pamięć w kamieniu wykuta"

Opiekę nad realizacją projektu sprawowali nauczyciele: Elżbieta Bielec, Elżbieta Wyszyńska. Dorota Ziomek, Edyta Baranowska, Katarzyna Jabłońska, Wojciech Milewski

Podsumowanie tegorocznego projektu edukacyjnego klas drugich połączone zostało z uroczystością podsumowania projektu upamiętnienia szlaku bojowego 85 pułku piechoty Strzelców Wileńskich zrealizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina i zaplanowane na 15 grudnia.

W tym dniu nastąpiło symboliczne odsłonięcie 10 tablic ilustrujących drogę wileńskiego pułku na pole bitwy o Radzymin oraz poświęcenie szlaku bojowego85 pułku piechoty Strzelców Wileńskich.

Projekt edukacyjny naszych gimnazjalistów bardzo ściśle związany był z historią wojny 1920 roku. Jego celem było ocalenie od zapomnienia pamięci o bohaterze kpt. Ryszardzie Downar – Zapolskim, oficerze 85 pułku piechoty Strzelców Wileńskich poległym w boju o Radzymin w okolicy naszej szkoły.

Realizację projektu uczniowie rozpoczęli w marcu zeszłego roku. Na podstawie dokumentów archiwalnych, przy ogromnej pomocy Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Pana Jana Wnuka i naszych nauczycieli opracowali życiorys i kalendarium przebiegu służby wojskowej kpt. Ryszarda Downar – Zapolskiego. Następnie powstało opracowanie historii 85 pułku piechoty Strzelców Wileńskich a także mapa satelitarna naszej okolicy z naniesionym na nią prawdopodobnym miejscem śmierci Kapitana.

Pod opieką wychowawców klasy drugie uczestniczyły w żywej lekcji historii dotyczącej wojny 1920 roku na cmentarzach Powązki Wojskowe i Stare Powązki.Tam zlokalizowali grób kpt. Downar – Zapolskiego, na którym wykonali prace porządkowe.

Kolejnym zadaniem było włączenie się w prace nad projektem tablicy upamiętniającej szlak bojowy 85 pułku piechoty Strzelców Wileńskich umieszczonej przy naszej szkole i tablicy upamiętniającej kpt. Ryszarda Downar – Zapolskiego wmurowanej między Dębami Pamięci na terenie Zespołu Szkół w Słupnie.

Relacja z przebiegu tych działań wysłana została na ogólnopolski konkurs organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach –Opolu, w którym nasi uczniowie i nauczyciele zajęli szóste miejsce.

W tym roku ponownie,z Panem Janem Wnukiem w roli przewodnika, odwiedzili Powązki, gdzie na grobie naszego bohatera zapalili znicze i złożyli kwiaty. Uczcili też miejsca pamięci o żołnierzach 1920 roku znajdujące się na Cmentarzach w Markach i w Radzyminie. Przeszli Drogą Golgoty Narodu Polskiego.

15 grudnia w asyście szkolnego chóru Canto zaprezentowali program artystyczny zatytułowany „Wileńscy Żołnierze na radzymińskim szlaku". Przygotowali okolicznościowe dekoracje w sali gimnastycznej. Goście i liczni rodzice naszych uczniów mogli zobaczyć wystawę i film poświęcone realizacji projektu edukacyjnego, prezentację multimedialną przybliżającą pamiątkowe tablice ilustrujące drogę wileńskiego pułku.(obejrzyj...)

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zaproszeni byli na tradycyjną wojskową grochówkę, pieczone kiełbaski oraz słodkie i owocowe przekąski, w przygotowanie których również zaangażowani byli drugoklasiści.

Miłe słowa gości i rodziców świadczą o tym, że uroczystość, mimo tego, że była bardzo długa, udała się.

Dorota Ziomek


  

 

Projekt edukacyjny klas drugich gimnazjum rok szkolny 2015/2016.

"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"  

Opiekę nad realizacją projektu sprawowali nauczyciele:

 

Elżbieta Bielec

Ewa Hańczyk

Elżbieta Borkowska

Ewa Nowakowska

Marcin Żmijewski

Mirosław Fabisiak

Projekt - slajd.pptx

Projekt - Podróż przez wybrane kraje Unii Europejskiej

  Kilka słów na temat projektu edukacyjnego, realizowanego przez uczniów klas drugich w roku szkolnym 2014/2015

20 marca 2015 roku uczniowie klas drugich gimnazjum zaprosili całą społeczność szkolną w „Podróż przez wybrane kraje Unii Europejskiej: Irlandia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania”. Taki właśnie tytuł miał realizowany tegoroczny projekt gimnazjalny.

Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej wspólnym odśpiewaniem hymnu UE „Oda do radości”, który usłyszeć mogliśmy w języku polskim, angielskim i niemieckim. Potem nastąpiła prezentacja wszystkich uczestników w barwnych ludowych, historycznych i współczesnych strojach charakterystycznych dla danego narodu. Obejrzeliśmy również tańce ludowe, min. taniec walijski, step irlandzki oraz francuskiego kankana.

Reszta dnia minęła na „podróżowaniu” – uczniowie ze swoimi wychowawcami przemieszczali się od sali do sali, a w każdej z nich czekało na nich mnóstwo atrakcji.

Co można było zobaczyć?

- prezentację multimedialną o Unii Europejskiej i przygotowaniach uczniów do finału projektu,

- piękne makiety przybliżające geografię krajów,

- cuda natury i architektury,

- rys hiatoryczny,

- słynne osobistości: polityków, pisarzy, aktorów, muzyków, sportowców,

- i wiele innych ciekawostek i niespodzianek...

W każdym „kraju” przygotowano narodowe potrawy do degustacji.

 Po południu klasy drugie zaprosiły w podróż rodziców.

 

Wysiłek włożony w wykonywanie poszczególnych zadań opłacił się. Uczniowie, nauczyciele i rodzice byli usatysfakcjonowani – projekt zakończył się wielkim sukcesem.

 Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tegorocznego projektu serdecznie dziękujemy.

 

Opiekę nad realizacją projektu sprawowali nauczyciele:

 

Marzena Kobylińska

Katarzyna Szmalc

Diana Deres

Wojciech Milewski

Maryjan Boryslavsky

Marcin Żmijewski


Projekt - Mądre Żywienie Zdrowe Pokolenie

  Kilka słów na temat projektu edukacyjnego, realizowanego przez uczniów klas drugich w roku szkolnym 2013/2014.

             21 marca 2014 był dla uczniów klas drugich Gimnazjum ważną datą . W tym dniu odbyło się w szkole podsumowanie projektu edukacyjnego: „Mądre żywienie- zdrowe pokolenie”.

Tegoroczny projekt edukacyjny realizowany był w ramach ogólnopolskiego projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Zadaniem uczniów było wykonanie prezentacji multimedialnej podsumowującej trzy lata pracy nad programem „Szkoły Promującej Zdrowie”, przygotowanie galerii posterów propagujących zdrowe żywienie i dietę zgodną z zasadą pięciu posiłków, inscenizacja wiersza „Na straganie” oraz zaplanowanie i samodzielne ugotowanie pięciu dziennych posiłków dla gimnazjalistów, ich rodziców i zaproszonych gości.

Czas rozpoczęcia uroczystości zaplanowany był na godzinę 14, ale już od rana drugoklasiści pod opieką rodziców i nauczycieli opiekunów „ zamienili szkołę” w profesjonalną kuchnię. Kroili, miksowali i gotowali same pyszności.

Na pierwsze śniadanie wykonali domowe musli z mlekiem, na drugie śniadanie -  kanapki z różnymi rodzajami past: jajeczną, rybną i twarogową, na obiad ugotowali leczo i zupę krem z brokułów, jako podwieczorek zaproponowali owocowe szaszłyki, a na kolację  - mix łososiowo – twarogowy z koperkiem podawany w listku cykorii.

Uroczystość rozpoczęła się prezentacją zadań wykonanych przez naszą szkołę w toku prac nad programem „Szkoły Promującej Zdrowie”, następnie na scenie pojawił się chór i przepięknie przebrani za warzywa uczniowie klasy IIa i IIb i zaprezentowali własną interpretację wiersza „Na straganie” uzupełnioną piosenkami i tańcami. Następnie gimnazjaliści w strojach kucharskich zapoznali zebranych z zasadami zdrowego żywienia i zaprosili na poczęstunek. Całość dopełniła piękna dekoracja związana z treścią przedstawienia i tematyką zdrowego odżywiania.

Uśmiechnięte twarze i pełne talerzyki były świetnym dowodem na to, że projekt był udany. 

Uczniowie i wychowawcy serdecznie dziękują swoim Rodzicom za pomoc.


                                                        Projekt zrealizowany został pod opieką następujących nauczycieli:

Doroty Ziomek

Edyty Baranowskiej

Patrycji Kuś

Elżbiety Wyszyńskiej

Aleksandry Chodorowskiej

Ewy Nowakowskiej

Elżbiety Bielec

 

PREZENTACJA projekt GIMNAZJALNY.pptx

 
Kilka słów na temat projektu edukacyjnego, realizowanego przez uczniów klas drugich w roku szkolnym 2012/2013.

  Pierwszy dzień wiosny uczniowie witają w różny sposób – topiąc marzannę, przebierając się w różnorodne stroje czy przygotowując humorystyczne występy. Uczniowie klas drugich Gimnazjum w Słupnie postanowili przywitać tę szczególną porę roku w duchu romantyzmu i miłości. Na tę okazję przygotowali program słowno-muzyczny pt. „Romeo i Julia”, stanowiący realizację projektu edukacyjnego, którego przygotowanie i zaprezentowanie jest jednym z warunków ukończenia szkoły.

A zatem 21 marca 2013r. o godz. 17.00 do Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie przybyli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i mieszkańcy. Wcielając się w rolę reżyserów, scenarzystów, aż w końcu samych aktorów i tancerzy uczniowie przygotowali program oparty na przewodnim motywie zaczerpniętym z utworu Williama Szekspira, jednak wzbogaconym o współczesny język wypowiedzi. Nie zabrakło jednak epokowych strojów i rekwizytów. Dziewczęta prezentowały się w stylowych sukniach, niczym z XVI-wiecznych salonów arystokratycznych, a panowie w strojach szlacheckich lub eleganckich, idealnie skrojonych frakach. Dzięki takiemu zestawieniu scenografii i reżyserii mogliśmy podziwiać wspaniałą satyrę. Państwo Kapuletti (w tej roli uczniowie klasy 2b – Weronika Szabelewska i Maciej Sochacki) walczyli o dobrobyt swej córki (w roli Julii – Kasia Matysiak, z klasy 2a) i dobre, bogate życie u boku Parysa (w tej roli uczeń klasy 2b – Kacper Rejf). Miłość Julii i Romeo (w którego wcielił się Karol Więch) przetrwała. W obecności ojca Laurentego (w tej roli Hubert Koc) ślubowali sobie miłość do końca życia. Całość dramatu uświetnił występ grupy tanecznej dziewcząt oraz pokazowej walki wschodniej, przygotowany przez chłopców. Obie gruby taneczne zaprezentowały niemal zawodowe układy choreograficzne, pobijając niejedne talenty polskiej estrady. Takt, wdzięk, a zarazem możliwości akrobatyczne zaskoczyły widzów. Trudno były poznać, iż są to gimnazjaliści. Szczególnie zatem dziwi fakt, że na scenę wyszli wszyscy uczniowie klas drugich. Niezależnie od umiejętności aktorskich czy muzycznych doskonale przygotowali się do realizacji swojego projektu, na co dowodem były owacje publiczności, która niejednokrotnie wiwatowała podczas występu młodzieży. Niewątpliwie najwięcej oklasków otrzymali aktorzy, których profesjonalny i czysty śpiew wprowadzał widzów w zdumienie. Nikt nie dowierzał, że w dobie komputerów i Internetu mamy tak zdolną młodzież, gimnazjalistów, którzy chcą i potrafią wyjść na scenę i nie tylko powiedzieć kwestie słowne, ale przede wszystkich przygotować doskonale kwestie śpiewane, jak i utwory taneczne. Ogromne zaangażowanie, ale także chęć pracy młodzieży przyniosła rezultaty. Łzy szczęścia i dumy rodziców występujących gimnazjalistów, podziw wszystkich zgromadzonych gości i olbrzymie brawa były dla uczniów najlepszą nagrodą. Całość dopełniła gra świateł, która wprowadziła odpowiedni nastrój. Po występie pani dyrektor Elżbieta Bielec pogratulowała młodzieży i nauczycielom wspaniałej prezentacji projektu. Gratulacje i podziękowania złożyli również Rodzice. Kilka miesięcy przygotowań nie poszło na marne – z dumą podsumowywali gimnazjaliści po zakończonym spektaklu, dodając kilka minut później – szkoda, że to już koniec.

Zdjęcia z przedstawienia dostępne są w internetowej fotogalerii.

Joanna Rosz

Uczniowie zrealizowali projekt pod opieką następujących nauczycieli:

Elżbiety Borkowskiej

Joanny Rosz

Aliny Słomińskiej

Mirosława Fabisiaka

Marzeny Kobylińskiej

Wojciecha Milewskiego

Kilka słów na temat projektu edukacyjnego, realizowanego przez uczniów klas drugich w roku szkolnym 2011/2012

Uczniowie drugich klas gimnazjum zrealizowali projekt interdyscyplinarny – widowisko plenerowe, pt. „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Placu Kościuszki w Radzyminie”.

    24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko na rynku krakowskim złożył przysięgę, która rozpoczęła powstanie narodowowyzwoleńcze skierowane przeciwko potędze Rosji, zwane insurekcją kościuszkowską.

     Rekonstrukcji historycznej tego wydarzenia podjęli się uczniowie klas drugich gimnazjum z Zespołu Szkół w Słupnie w ramach projektu edukacyjnego, którego przygotowanie i zaprezentowanie jest jednym z warunków ukończenia szkoły.

     A więc 24 marca na Placu Tadeusza Kościuszki w Radzyminie, przed pomnikiem tego Wielkiego Polaka byliśmy świadkami inscenizacji przysięgi kościuszkowskiej. Autentyczności całemu przedsięwzięciu dodawały epokowe stroje, wierne repliki sztandarów z ówczesnymi hasłami, broń biała, kosy, pochodnie…

     Tadeusz Kościuszko (w tej roli Adrian Skibski) złożył przysięgę w obecności wiernych mu wojsk i kosynierów, szlachty i mieszczan.

     Oprawę muzyczną zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta i Chór „Canto”. Publiczność licznie zgromadzona wiwatowała biało – czerwonymi chorągiewkami, wręczonymi przez piękne szlachcianki.

   Gratulacje młodzieży złożył Burmistrz Radzymina Pan Zbigniew Piotrowski.

Podziękowanie dla Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Pana Jana Wnuka za pomysł projektu i konsultacje historyczne, dla Pani Marzeny Małek – dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin za współorganizację, dla nauczycieli: Pani Aliny Słomińskiej, Pani Joanny Rosz, Pani Elżbiety Sokołowskiej, Pani Elżbiety Borkowskiej, Pana Mariana Borysławskiego za przygotowanie z uczniami projektu, dla Rodziców za pomoc jaki i dla samych uczniów za to, że stanęli na wysokości zadania, złożyła Dyrektor Zespołu Szkół w Słupnie Pani Elżbieta Bielec, która była również w gronie nauczycieli przygotowujących realizację projektu.

Uczniowie zrealizowali projekt pod opieką następujących nauczycieli:

Elżbiety Bielec

Elżbiety Borkowskiej

Maryana Boryslavskiego

Joanny Rosz

Aliny Słomińskiej

Elżbiety Sokołowskiej


Kilka słów na temat projektu edukacyjnego, realizowanego przez uczniów klas drugich w roku szkolnym 2010/2011

Uczniowie drugich klas gimnazjum realizowali  projekt interdyscyplinarny , pt. „ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY”.

Termin- 1 czerwca 2011r.

Projekt był realizowany pod opieką następujących nauczycieli:

Edyta Baranowska

Ewa Nowakowska

Dorota Ziomek

Teresa Pazio

Wojciech Milewski

Marzena Kobylińska

<<   Sierpień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                   1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA